Skip Navigation Links
صفحه اصلي
همكاري ها
درباره ما
تماس
دکتر حسن کبری بیرق - سایت برهان
زندگي نامه
آثار
كنفرانس ها
مصاحبه ها
آلبوم عكس
آرشيو اخبار
دکتر حسن کبری بیرق - سایت برهان
Skip Navigation Links
مقالات ديگران
معرفي كتاب
دکتر حسن کبری بیرق - سایت برهان
Skip Navigation Links
نصب برنامه جهت دانلود مقالات
 
 
پيش كرسي «سنجه مدرنيته در شعر نو فارسي» برگزار شد

جلسه پيش‌كرسي «سنجه مدرنيته در شعر نو فارسي» با ارائه دكتر حسن اكبري بيرق، عصر روز چهارشنبه نهم تیرماه در دبيرخانه هيات حمايت از كرسي‌هاي نظريه‌پردازي، نقد و مناظره برگزار شد.
این نشست علمی متشکل از شورای داوری و کمیته ناقدان بود که دکتر ماحوزی، دکتر مهرکی، دکتر شایگانی و دکتر صدری نیا داوران این نشست علمی بودند و دکتر تمیم داری، دکتر کوپال، دکتر محبتی، دکتر علیلو و دکتر علوی مقدم، منتقدان حاضر در این نشست، بودند.

در ابتداي جلسه دكتر اكبري بيرق درباره موضوع اصلي پژوهش خود، بيان كرد: در اين طرح که در کتابی به نام«بر روی خاک ایستاده ام» منتشر شده است، ابتدا به مقوله مدرنيته پرداخته‌ و آن را به چهار بخش تقسيم كرده‌ام: بخش اول دوره رسانس، دومین بخش دوره اصلاح مذهبي، بخش سوم عصر روشنگري و آخرین بخش، دوره انقلاب صنعتي است. در مرحله بعد بنيان فلسفي را در اين نظريه مورد كاوش قرار داده‌ام كه شامل مؤلفه‌هاي اساسي مدرنيته مانند خردگرايي- علم باوري ـ فردگرايي ـ اومانيزم ـ جهاني انديشيدن ـ سكولاريزم ـ دنيا گرايي و اسطوره‌زدايي مي‌شود. عضو هيات علمي دانشگاه سمنان ادامه داد: در مرحله بعد، شاعراني همچون عشقي، شاملو، فروغ، نيما و ملک الشعرا بهار را، به عنوان نمايندگان انتقال انديشه غرب به جامعه‌مان معرفی کرده ام و نهایتا به لب و لباب اصلی كارم رسیده ام.
وی هسته اصلی طرح خود را تعریف جدیدی از شعر مدرن، معرفی و اظهار کرد: یک اثر ادبي، هنگامی یک اثر ادبی مدرن محسوب می شود که مؤلفه‌هاي اصلي مدرنيته را در محتوا، درونمايه و مضامين داشته باشد بنابراین ارائه شعر در قالب جديد، شعر مدرن نیست زيرا مي‌توان مفاهيم سنتي را در قالب جديد ارائه كرد. پس از ارائه طرح توسط دکتر حسن اكبري بيرق، ناقدان حاضر در جلسه، انتقادات خود را مطرح كردند.
دكتر تمیم داري، استاد دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به تأثير‌گذاري ادبيات كلاسيك ما بر آثار ادبي غرب، اظهار كرد: من با ترجمه‌هايي كه انجام داده‌ام متوجه شدم شعر مدرن غربي شديداً از شعر كلاسيك ما تأثير پذيرفته و چرا ما بايد به راحتي از اين بخش گسترده عبور كنيم؟ سعدي در قرن هشتم هجري، در آثار خود خردگرايي رابيان كرده و انسان وقتي حرف‌هاي شكسپير را از سعدي مي‌خواند، تصور مي‌كند سعدي هنوز زنده است بنابراين ما نبايد اين فصل گسترده از ادبيات را ناديده بگيريم.همچنین در پژوهش درباره مدرنیته،لازم است از منابع انگلیسی زیادی استفاده شود اما منابع انگلیسی اشاره شده در کتاب، محدود هستند.
دكتر مجتبي استاد دانشگاه زنجان، منتقد ديگر اين جلسه، ضمن ابراز خوشحالي از انتشار حاصل زحمات دكتر اكبري، خاطر نشان كرد: پژوهش «سنجه مدرنيته در شعر نو فارسي» نگاه تازه‌اي دارد و دكتر اكبري در يافتن ارتباط ادبيات با مدرنيته، كار بزرگي انجام داده‌ و در واقع «خطر کرده است».
وي نقد اول خود را مربوط به كلمه مدرنيسم دانست و اضافه كرد: مدرنيسم، يك اصطلاح است تعريف دقيق ندارد و علما، هنگام پذیرش یک اصطلاح، بر روي معناي خاصي صلح مي‌كنند؛ اما در اين كار، يك هسته نظري معین ديده نمي‌شود. نقد دوم، مربوط به تعريف شما از شعر مدرن است و اين تعريف، دور مصرح در خود دارد زيرا شما گفته‌ايد: شعر مدرن، بايد مولفه‌هاي مدرنيته را داشته باشد و مولفه‌هاي مدرنيته شامل مواردي مي‌شود كه ذكر كرديد؛ به عبارت فلسفي شما در تعريف‌تان، به جاي تحديد (مشخص كردن حدود)، ترسيم كرده‌ايد.
دكتر عليلو استاد دانشگاه آزاد، منتقد سوم جلسه بود كه از دكتر اكبري، معيار انتخاب شاعراني همچون عشقي، بهار، نيمايوشيج، شاملو و فروغ را جويا شد و سوال كرد: تفاوت اين شاعران، با شاعران ديگر چيست كه در اين پژوهش ذكر شده‌اند؟
دكتر علوي مقدم استاد دانشگاه تربيت معلم سبزوار، اين پژوهش را يك جريان شناسي ادبي دانست و عنوان كرد: بهتر بود این پژوهش، با چيستي سنت آغاز می شد. وی ادامه داد: دكتر اكبري، مولفه‌هاي 14 گانه براي مدرنيته ذكر كرده‌اند؛ اما به گمان بنده مؤلفه‌ نسبت‌گرايي نيز مي‌تواند به آنها اضافه شود؛ زيرا در ادبيات سنتي، تقابل نور و ظلمت و خير و شر وجود دارد اما در جهان‌بيني‌ جديد، مفهوم نسبیت وجود دارد. وي با اشاره به بحث روش‌‌شناسي در علوم انساني خاطرنشان کرد: استدلال، انواع مختلفي مانند قياسي، استقرايي و تمثيلي دارد.دكتر اكبري در طرح «سنجه مدرنیته در شعر فارسی»با استدلال استقرايي كار كرده‌اند و با 14 مولفه‌ و 5 شاعر، نظريه خود را استنتاج كرده‌اند. در حالي كه اشكال اساسي، در روش‌شناسي علوم انساني اين است كه چند مولفه را گردآوري و سپس مصاديق را با توجه به آنها، بررسي مي‌‌كنيم.
دكتر اكبري بيرق در بخش دوم اين نشست علمي، به انتقادات مطرح شده پاسخ داد و از نقد، اساتيد حاضر در جلسه سپاسگزاري كرد. صاحب‌ طرحنامه «سنجه مدرنيته در شعر نو فارسي» علت انتخاب 5 شاعر مذكور را در پژوهش خود بیان کرد و گفت: بنده سه دلیل برای انتخاب این شاعران داشته ام؛ دليل اول این است که طرحي از تطور انديشه مدرن را می توانیم در شعر اين افراد، ترسيم كنیم. دوم، هر يك از اين شعرا، نماينده تفكري خاص در اين حوزه بودند و دليل سوم اين است كه به اعتقاد بنده، طلايه‌داران تجدد در شعر فارسي معاصر، اين 5 شاعر هستند و ديگران پيروان آنها هستند.
استاد دانشگاه سمنان در پاسخ به روش پژوهش خود، تصريح كرد: اين كار، اساساً كار متدولوژي نيست ولي در مقدمه کتاب، ذكر كرده‌ام كه من يك روش را به كار گرفته‌ام ولي لزومي به ارائه متدولوژي نديدم زيرا كل اثر، يك اثر هستي شناسانه نيست اما مجموعه این پژوهش، روش واحدي دارد همچنین بنده بر اين باورم كه هيچ كسي ديگري، جز بنده، اين‌گونه به كار، توجه نكرده اما لزوم ارائه بحثي را درباره شعر و مدرنيته در مقدمه كتاب، به عنوان نقد این طرح، مي‌پذيرم.
وي با اشاره به برخورد گزينشي با مدرنیته، تصریح کرد :از ديدگاه من، نمي‌توان با مدرنيته، به صورت گزينشي برخورد كرد زيرا مدرنيته، يك Package است و ما مي‌توانيم آن را كاملاً بپذيريم يا كاملاً طرد كنيم.
وي همچنين در پاسخ به منابع انگليسي استفاده شده در پژوهش خود، بيان كرد: من در اين كار، غرب‌شناسي كرده‌ام اما منبع انگليسي زيادي نداشتم و ده سال قبل، از چند منبع انگليسي استفاده كردم كه از دكتر شفيعي و دكتر حق‌شناس دريافت كردم. اما در ويرايش جديد كتاب «بر روي خاك ايستاده‌ام» منابع انگليسي و عربي بیشتری را به این پژوهش، اضافه خواهم كرد. دكتر اكبري در پايان، از اساتيد حاضر در جلسه تشكر كرد و افزود: حقيقتاً پس از طرح انتقادات، احساس غرور مي‌كنم زيرا اين انتقادات نشان مي‌دهند كه پژوهش بنده، به طور جدي مورد توجه اساتید برجسته ادبیات قرار گرفته است.

به نقل از سايت هيات حمایت از كرسي هاي نظريه پردازي ، نقد و مناظره   www.korsi.ir


دکتر حسن کبری بیرق - سایت برهان  
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دکتر حسن اکبری بیرق می باشد. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است. (2017 - 2010)
طراحی شده توسط Oart.ir